reklama

Kto stojí (pravdepodobne) za moskovskými útokmi?

Vzhľadom k tomu, že hlavnými podozrivými sú severokaukazskí separatisti, rozhodol som sa predstaviť krátku a stručnú "lekciu" z čečenského a severokaukazského separatizmu a terorizmu a zodpovedať dôvody, prečo sú pravdepodobnými útočníkmi práve oni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Obrázok blogu
(zdroj: Alexander Natruskin/Reuters)

Krátky úvod do Čečenského separatizmu a momentálna politická situácia

Útok na Moskovské metro ukázal, že napriek zdanlivému koncu druhej čečenskej vojny, ktorá trvala od roku 1999 do roku 2009, útoky severokaukazských radikálov neutíchajú ani v stave relatívneho pokoja.

Napriek tomu, že Čečenská republika má legitímnu vládu, teda uznanú Ruskom až od roku 2003, samotné Čečensko je ešte viac nejednotné ako po rozpade sovietskeho bloku (Čečensko bolo vtedy súčasťou Čečensko -Ingušskej autonómnej sovietskej socialistickej republiky - Чечено-Ингушская Автономная Советская Социалистическая Республика). Boj o nezávislosť, ktorý spájal jednotlivé "tajpy" (тайпа) - vládnúce klany s vlastnou kultúrou, teritóriom a hierarchiou, z ktorých čečenský národ pozostáva, zanikol v druhej polovici deväťdesiatych rokov. Bojovníci, ktorí dovtedy bojovali bok po boku, sa rozhodli ísť rôznymi cestami. Najznámejším predstaviteľom radikálneho separatizmu sa stal Šamil Basajev. Ten buď uskutočnil alebo sa podieľal na všetkých významnejších útokoch do roku 2006 (rukojemnícka dráma v divadle Dubrovka v Moskve, tragédia na škole v Beslane v Severnom Osetsku a pod.) , kedy ho FSB - Federálna bezpečnostná služba "odpálila" aj s transportom výbušnín, ktoré prevážal. Šamil Basajev, predstaviteľ radikálneho krídla, ktorý združoval bojovníkov z Čečenska, Ingušska a Dagestanu, sám zastával pol roka v roku 1998 post premiéra Čečenskej republiky Ičkéria. Práve Čečenská republika Ičkéria, ktorá sa stala alternatívou Čečenskej republike sa tešila podpore najväčších vojenských vodcov a na rozdiel od Čečenskej republiky bola nezávislá od ruskej nadvlády.Čečenská republika Ičkéria je od roku 2007 vedená exilovým vodcom Achmedom Zakajevom.Jeho predchodcom, v období 2006-2007 bol terajší militantný vodca, Doku Umarov. Ten prebral úlohu vodcu čečenských moslimských separatistov v roku 2006, po smrti Šamila Basajeva, a v októbri 2007 sa vyhlásil za vodcu (prvého emíra) nového územného celku - Kaukazských emirátov.Doku Umarov zo začiatku schvaľoval iba vojenské akcie, nie teroristické útoky. Od roku 2007 sa však prihlásil k dvom útokom na Nevský expres (august 2007 a november 2009), strategicky významný vlak premávajúci z Moskvy do Petrohradu. Momentálny prezident Čečenskej republiky, (tej legitímnej) je Ramzan Kadyrov, syn Achmada Kadyrova - prvého prezidenta Rusmi uznanej Čečenskej republiky (oficiálne je uznaná od roku 2003), bývalý spolubojovník a od roku 1999 oponent Šamila Basajeva. Achmad Kadyrov bol ale v roku 2004 zavraždený separatistami podporujúcimi Čečenskú republiku Ičkéria. Teraz Ramzan Kadyrov vedie vojnu proti oponentom, ktorý zavraždili jeho otca.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z predošlých faktov vidíme,že na území Čečenska sa nachádza:

Čečenská republika, 1991 - prítomnosť (uznaná Rusmi až v roku 2003), vedená Ramzanom Kadyrovom - jedná sa o legitímnu a oficiálnu formu vlády

Čečenská repulika Ičkéria, 1991 - prítomnosť (od roku 2000 v exile) - neuznaná forma vlády, v ktorej zastávali funkcie väčšinou náboženský a vojenský lídri patriaci k radikálnym separatistom ( Dzochar Dudajev - otec čečenského separatizmu zabitý v roku 1996, Š. Basajev - zabitý v roku 2006, Abdul Halim Sadulajev - zabitý v roku 2006 a Doku Umarov)

Kaukazský emirát, 2007 - prítomnosť, vedený Doku Umarovom

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samotné Čečensko je evidentne nejednotné a na jednej strane stojí s Ruskom kooperujúca Čečenská republika a proti nej radikálne islamská separatistická Čečenská republika Ičkéria prepojená s Kaukazským emirátom.

Prečo sú podozriví severokaukazskí separatisti?

Hlavným dôvodom je podľa ruských bepečnostných analytikov, nezvládnutie situácie na Severnom Kaukaze a uzákonenie Čečenskej republiky pod kontrolou Ruska. Rusko totiž nevyhovelo požiadavkám separatistov, ktorí kladú dôraz na náboženské potreby severokaukazských národov a "obišlo" ich za pomoci dohody s umierneným krídlom bývalých radikálov. To ale rozpútalo ešte väčšiu vlnu násilností a použitie nových gerilových techník, ktoré boli obohatené o prvky muslimského terorizmu. Práve pod tie môžeme zaradiť útoky na Nevský expres a pravdepodobne aj najnovší útok na moskovské metro.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zatiaľ čo v sa deväťdesiatych rokoch používali v čečenských vojenských operáciách a bojoch teroristické, gerilové a sabotážne techniky, vďaka dostatku zbraní z obdobia Sovietskeho zväzu, v období posledných piatich rokov sa zásoby zbraní a bojaschopnosť výrazne oslabili. Veľkou ranou bola smrť vojenského lídra a zároveň silného ideologického vodcu Šamila Basajeva, a tak isto (aj kedď iba možno nepriamo) prítomnosť vojsk USA v Afganistane. Čečensko totiž patrí pod sunitskú vetvu islamu a dominujúcou školou je fiqh Shāfi'ī, ktorý má podporu v Afganistane (preto sa špekulovalo o prepojení Šamila Basajeva na al-Kájdu), Pakistane a väčšinovo v Egypte a Spojených arabských emirátoch, Palestíne, Sýrii, Libanone, Indonézii a v severovýchodnej Afrike (hlavne Somálsko a Eritrea). Tieto krajiny v minulosti údajne poskytli možnosti ideologických a bojových tréningov čečenským lídrom, ale staršia generácia čerpala hlavne skúsenosti zo svojho pôsobenia v sovietskej armáde. Zatiaľ čo v deväťdesiatych rokoch išlo hlavne o národný boj. ktorý skôr zjednocoval rôzne "tajpy" - klany a frakcie, tak teraz národný boj ich rozdeľuje a v mladšej generácii sa kĺbi pocit krivdy a pomsty s tlakom silnejúceho náboženského fanatizmu, pomocou ktorého sa držia vodcovia ako Doku Umarov pri moci. Vo svete stále pretrváva určitá idea " džihádu", a podobne ako USA, tak aj Rusko ako imperiálne mocnosti a reprezentanti svetskej sily, sú ich terčami. Dopyt po náboženskej a národnej slobode bez kontroly Ruska je stále živý a Čečenskí separatisti, napriek možnému nedostatku zahraničnej podpory a zbraní, dávajú na vedomie, že sú schopný viesť útoky aj mimo severokaukazského územia. Ich posledné útoky nenesú známky "veľkoleposti" ako napr. Beslan, a práve preto je omnoho náročnejšie proti ním zasiahnuť. Úzka skupina útočníkov plánujúca útok je náročnejšie vypátrateľná, keďže je menšia šanca, že zlyhá ľudský faktor. Takisto použitie voľne dostupných strelných zbraní (z obdobia čečenských vojen) a explozívnych materiálov (použiteľných na demolačné účely v baníctve alebo stavbárstve, prípadne použitie trhavín vyrobených z pesticídov) znižuje možnosť detekcie, keďže sa jedná o bežne dostupné prostriedky. Pokiaľ útok v Moskve naplánovala samostatná bunka o počte napr. štyridsať ľudí, a z toho detaily o útoku vedeli len napr. šiesti a použité materiály boli výbušniny podobné TNT určené na demolačné účely s jednoduchou rozbuškou, možnosť vypátrať túto teroristickú bunku vo fáze prípravy alebo realizácie je minimálna (iba že by niečo zlyhalo).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokiaľ sa severokaukazskí teroristi nebudú pokúšať o vojenské operácie a zostanú pri tomto štýle útokov, pre Rusov bude veľmi náročné a finančne vyčerpávajúce, brániť sa proti týmto útokom.Takisto sa jedná o prvý samovražedný útok od smrti Šamila Basajeva mimo severokaukazského teritória a útoky spáchali ženy.Ženské útoky sú podľa historikov súčasťou čečenskej kmeňovej kultúry, ale samovražedné ženské útoky sú skôr doménou moderného moslimského terorizmu. Podľa médií pravdepodobne išlo o vdovy po čečenských bojovníkoch. Je takisto dosť pravdepodobné, že po tomto "úspechu" budú teroristi motivovaní k spáchaniu podobných činov. Boj Doku Umarova a severokaukazských teroristov s Ruskou nadvládou a inštitucionalizovanou svetskou mocou bude určite pokračovať a preto sa dá očakávať, že Rusko len neposilní bezpečnostné opatrenia, ale zvýši úsilie v boji proti pôvodcom týchto činov. Tí ale majú za sebou dlhú históriu boja proti ruskému útlaku a nemienia sa vzdať.

Martin Ridoš

Martin Ridoš

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...... momentálne asi študent....... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu